Wat is er aan de hand met onze pensioenen? Waarom moet er worden gekort in de opbouw van onze pensioenen? Wat staat ons te wachten? Jacques Hylkema, bestuursvoorzitter van Pensioenfonds UVW, geeft antwoord op 10 actuele vragen. Lees het interview in deze online krant.
Op 10 februari heeft het pensioenfonds een brief verstuurd naar alle werknemers en gepensioneerden waarin zij op de hoogte worden gebracht van de financiële stand van zaken per 31 december 2011 en de maatregelen die het pensioenfonds heeft moeten nemen.
Naast doorlopende werkzaamheden komt het bestuur van Pensioenfonds UWV per kwartaal of zo vaak als nodig is bijeen voor een bestuursvergadering. We informeren je hierbij over de belangrijkste besluiten en voorgenomen acties die zijn vastgelegd op de bestuursvergadering van 1 en 2 februari 2012.
• Het bestuur heeft besloten tot een korting op de pensioenopbouw van 19,71% in 2012.
Deze maatregel kan ingetrokken worden als voor 1 april 2012 aan de CAO-tafel een structurele oplossing wordt geboden voor de financiële problematiek van het fonds. De communicatie hierover vindt vanaf 10 februari plaats.
• Het Beleggingsplan 2012 is vastgesteld. Aan de Communicatiecommissie is gevraagd de beleggingsbeginselen in een publieksversie op de site te publiceren.
• Het bestuur heeft zich beraden over scenario’s voor het geval de euro in de huidige vorm zou verdwijnen. Er is een noodprocedure geregeld die dan in werking wordt gesteld.
• Het bestuur heeft gesproken over het opnemen van voedselgrondstoffen in de beleggingsportefeuille. Er is in de landelijke pers de laatste tijd veel geschreven en gesproken over de vraag of het beleggen in deze grondstoffen prijsopdrijvend werkt. Prijsopdrijving van voedsel leidt tot honger, omdat groepen van de wereldbevolking de prijzen niet kunnen betalen.
Het bestuur heeft daarom besloten niet in voedselgrondstoffen te investeren.
31 januari 19.45 uur: Tweede Kamer plenair in debat over korten pensioenen
Ter voorbereiding op het debat van 31 januari 2012 over het korten op pensioenen, pleit de Pensioenfederatie voor het volgende:
- Vasthouden aan het huidige beleid ten aanzien van de evaluatie 2011 van de herstelplannen;
- De stijging in de levensverwachting moet verwerkt kunnen worden, ook al leidt dit bij een aantal fondsen tot kortingsmaatregelen;
- Uiterlijk 1 september 2012 duidelijkheid over de wijze van rekenen (vaststelling discontovoet) voor de herstelplannen voor de situatie ultimo 2012.
Zie PF-document: Standpunt het korten op pensioenen ten behoeve van het spoeddebat op 31 januari 2012
Opbouw dit jaar wel lager
Veel pensioenfondsen kondigen deze week aan dat zij de opgebouwde pensioenen en de pensioenuitkeringen gaan verlagen (korten). Pensioenfonds UWV gaat dit níet doen. Maar je gaat in 2012 per maand wel mínder pensioen opbouwen.
Dekkingsgraad ruim 100%
Pensioenfonds UWV is geraakt door de crisis in de financiële wereld, net als bijna alle Nederlandse pensioenfondsen. Onze dekkingsgraad is na het herstel sinds 2008 in 2011 helaas weer flink gedaald. Op 31 december 2011 was de dekkingsgraad 100,2%. We hadden eerder al een herstelplan ingediend bij De Nederlandsche Bank. Eind november 2011 ontving je hierover een brief.
Wat gaan we doen?
We gaan je opgebouwde pensioen niet verhogen (indexeren), maar - in tegenstelling tot veel Nederlandse pensioenfondsen - ook niet korten. Het pensioen dat je al hebt opgebouwd blijft dus even hoog. Dit betekent niet dat het heel goed met ons gaat. De premie die wij van UWV ontvangen - deze is op maximaal 20% vastgelegd - is momenteel namelijk te laag om alle verplichtingen te dekken. Daarom is het nodig dat we in 2012 - dus tijdelijk - minder pensioen op gaan bouwen. Het is mogelijk dat deze maatregel wordt teruggedraaid. Dat is vooral afhankelijk van de nieuwe CAO waarover nu wordt onderhandeld (zie ook het intranetbericht hierover). Als aan de CAO-tafel een structurele oplossing wordt gevonden om vanaf 2013 de opbouw van het pensioen in evenwicht te laten zijn met de premie, bouw je in 2012 alsnog je ‘normale’ percentage op.
Wat kun je verwachten?
Begin februari gaat het bestuur van Pensioenfonds UWV definitieve besluiten nemen over de verlaging van de opbouw en dan wordt ook het verlagingspercentage bekend. Vlak daarna brengen we iedereen uitgebreid op de hoogte. Dan hoor je natuurlijk ook wat het verlagen van de opbouw voor jouw pensioen betekent.
Onder toepassing van de DNB-correctie op de rentetermijnstructuur was de dekkingsgraad op 31 december 2011 100,2%.
Direct door naar de veelgestelde vragen over het herstelplan
Op 23 november heeft het bestuur van Pensioenfonds UWV alle werknemers en oud-werknermers en gepensioneerden van UWV een brief verzonden met tekst en uitleg over de financiële stand van zaken van het pensioenfonds en het herstelplan dat is ingediend bij De Nederlandsche Bank.
Hartelijk welkom op onze nieuwe site die wij u vanaf heden met trots presenteren!
Bestuur Pensioenfonds UWV
Door onrust op de financiële markten is de dekkingsgraad van Pensioenfonds UWV eind augustus onder het vereiste minimum gezakt van 104,3%. Daarop heeft het Pensioenfonds een nieuw herstelplan moeten indienen bij De Nederlandsche Bank. De deelnemersraad heeft met dit herstelplan ingestemd.
In het herstelplan staat beschreven hoe het pensioenfonds verwacht – op basis van verwachte marktontwikkelingen en eigen maatregelen – de financiële positie zodanig te verbeteren dat het pensioenfonds weer als ‘gezond’ wordt gezien naar maatstaven van DNB. In het nieuwe herstelplan staat de beschreven dat Pensioenfonds UWV verwacht dat de dekkingsgraad eind 2012 weer boven de 104,3% uitkomt. In het plan staat ook dat de dekkingsgraad eind 2017 een waarde van 113% heeft. Dit is de waarde die door De Nederlandsche Bank als ‘vereist’ wordt gehanteerd.
In het herstelplan staan 7 maatregelen beschreven die moeten leiden tot het genoemde herstel van de dekkingsgraad van het pensioenfonds. Een van de maatregelen betreft de structurele verhoging van de pensioenpremies van 19,1% naar 20%. Voorts zal zolang het fonds in onderdekking verkeert geen indexatie plaatsvinden. Omdat het bestuur doordrongen is van de ernst van de financiële situatie, heeft het bestuur besloten om in uiterste noodzaak een kortingsmaatregel te nemen. ‘Korten’ betekent dat alle op te bouwen, opgebouwde en ingegane pensioenen met een nader vast te stellen percentage omlaag gaan. Een ultieme en ingrijpende maatregel.
Eind 2011 wordt een eerste balans opgemaakt. Als dan blijkt dat de dekkingsgraad is gedaald tot onder de kritische grens van 95,3%, zal de kortingsmaatregel moeten worden aangekondigd. Deze zal dan per 1 april 2013 worden doorgevoerd, tenzij de financiële positie van het pensioenfonds zich voor die tijd herstelt. De berekening van de hoogte van de korting is opgenomen in het herstelplan. Tevens is in het herstelplan opgenomen dat het bestuur voorafgaand aan een eventuele kortingsmaatregel opnieuw in overleg zal treden met de werkgever over het eventueel verkrijgen van mogelijkheden om extra stortingen te doen.
De dekkingsgraad van Pensioenfonds UWV is eind september gedaald tot ongeveer 97 procent. Blijft dat zo dan kan het fonds in de toekomst niet meer volledig aan de verplichtingen voldoen. Uit de pers heeft u kunnen vernemen dat vele andere grote fondsen ook te maken hebben met sterke dalingen van hun vermogen. Zo is de dekkingsgraad van het ABP eind september tot 90 procent gedaald en die van Pensioenfonds Zorg en Welzijn tot 91 procent. Het zal moeilijk zijn voor het Pensioenfonds UWV om op korte termijn weer te herstellen. Inmiddels is een nieuw herstelplan voor advies voorgelegd aan de Deelnemersraad. Dit herstelplan omvat een pakket maatregelen waardoor het bestuur van het pensioenfonds als dat nodig is kan ingrijpen. Met dit nieuwe herstelplan probeert het bestuur de kans te verkleinen in het eerste kwartaal van 2012 te moeten aankondigen dat een jaar later op de pensioenen gekort moet gaan worden. Maar als de financiële positie verder verslechtert, kan dat alsnog aan de orde zijn. De komende weken volgt er meer informatie. Via de website van het pensioenfonds UWV en via intranet worden medewerkers, gepensioneerden en andere belangstellenden op de hoogte gehouden over de ontwikkelingen rond Pensioenfonds UWV.
Stichting voor Ondernemingspensioenfondsen zegt in een nieuwsbericht dat de ontwikkeling van de koersen en rente geen reden is voor overhaaste conclusies. Dit wordt door Pensioenfonds UWV onderschreven.